الکتروموتور میلانو

تقریباً در تمامی وسایل زندگی روزمره ما موتور و الکتروموتور وجود دارد. وسایلی مانند ماشین کنترلی، یخچال، آبمیوه گیری، جاروبرقی و ... دارای در آنها الکتروموتور به کار رفته است. در این مقاله می خواهیم شما را با الکتروموتور میلانو و ویژگی هایی که این الکتروموتور دارد، آشنا کنیم.

الکتروموتور یا موتور الکتریکی

الکتروموتور دستگاه الکترومکانیکی می باشد که با استفاده از آن می توان انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل کرد. با استفاده از موتورهای الکتریکی می توان حرکت های چرخشی به وجود آورد.  این حرکت چرخشی در صنایع جهت انتقال نیرو کاربرد زیادی دارد. در الکتروموتور برای تولید نیرو، از تعامل میان میدان مغناطیسی و جریان درون رسانا ها بهره گرفته می شود. در ژنراتورها این فرآیند به صورت برعکس صورت می‌ گیرد. یعنی انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل خواهد شد.

انواع الکتروموتور میلانو

الکتروموتور میلانو دارای ۳ عملکرد مطابق با اصل فیزیک می باشد. به گونه ای که این الکتروموتور دارای عملکرد مغناطیسی، الکترواستاتیک و پیزو استاتیک خواهد بود.
الکتروموتور DC میلانو از متداول ترین نمونه های موتور الکتریکی به شمار می آید. در این گونه موتورها میدان مغناطیسی از طریق گردش روتور به دور استاتور تولید می شود. الکتروموتور میلانو از نظر تغذیه ورودی دارای موتورهای DC و AC می باشد. در ادامه به معرفی بیشتر این موتورها می پردازیم.

الکتروموتور میدان سیم ‌پیچی‌شده

این نمونه از الکتروموتورهای میلانو با کمک جریان  ac  و با استفاده از جریان dc عمل می کنند. در واقع الکتروموتور میدان سیم پیچی شده یونیورسال می باشد. برای تغییر نسبت سرعت به گشتاور از تغییر جریان میدان سیم روی میدان استفاده می ‌کنند. در برخی مواقع ممکن است یک موتور با گشتاور بالا ولی سرعت کم در مدار قرار گیرد، از این رو سیم پیچی میدان با سیم پیچی آرمیچر به صورت سری قرار خواهد گرفت. در صورت درخواست برعکس حالت فوق می توان سیم پیچی میدان و آرمیچر را با یکدیگر به صورت موازی قرار داد.

الکتروموتور DC میلانو

مثل الکتروموتور ac الکترو موتورهای  DC  میلانو نیز انرژی مغناطیسی را به انرژی الکتریکی تبدیل خواهند کرد. این دو نوع الکتروموتور از نظر منبع تغذیه با یکدیگر تفاوت دارند. به گونه ای که در موتور DC  با استفاده از جریان الکتریکی مستقیم تغذیه موتور انجام می‌ شود. ولی در موتور ac تغذیه موتور با استفاده از جریان متناوب صورت می گیرد. به طور کلی الکتروموتورهای DC  میلانو شامل چهار گروه می باشند که این چهار گروه DC با آهنربای دائمی،  DC  سری، DC شنت و DC کمپوند هستند.

الکتروموتور AC میلانو

تامین انرژی این گونه از موتورها با استفاده از برق ac صورت می گیرد. در واقع این نوع موتورها با کمک جریان برق متناوب عمل می کنند. موتورهای جریان متناوب نیز دارای دو گروه می باشند.
موتور سنکرون: این گونه از الکتروموتورها دارای شافت با جریان تغذیه هماهنگ شده هستند و می توانند با سرعت ثابت بچرخند.
موتور آسنکرون یا موتور القایی: در این نوع موتورها از طریق القای الکترومغناطیس در قسمت روتور، توان مورد نظر موتور تامین می شود. هنگامی که این گونه موتورها در زیر بار قرار بگیرند، سرعت آنها کاهش پیدا می‌ کند.

کاربرد الکتروموتور AC میلانو

الکتروموتورهای AC میلانو دارای کاربردهای مختلفی می باشند. این نوع الکتروموتورها به علت نوع منبع تغذیه ای که دارند، از کاربری گسترده‌ای برخوردار می باشند. از این الکتروموتورها در لوازم خانگی، پمپ ها و تجهیزات کنترل جاده استفاده می کنند. الکتروموتورهای AC میلانو دارای مزایای مختلفی می باشند که از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.
انعطاف‌پذیری: این الکتروموتور را به سادگی می توان خاموش و روشن کرد و با استفاده از یک سوئیچ روشن و خاموش خواهد شد.
کاربری بالا: به علت داشتن سرعت بالا و گشتاور بالا از این موتور ها استفاده زیادی می شود.
در دسترس بودن: به علت اینکه الکتروموتورهای میلانو در داخل کشور ساخته می شوند، به راحتی در دسترس بوده و دارای کاربرد بالایی می باشند. همچنین می توان آنها را در تمامی ابزار فروشی ها پیدا کرد.
طول عمر: در مقایسه با دیگر دستگاه ها الکتروموتورهای AC میلانو دارای طول عمر بالاتری هستند. همچنین به علت نوع قرار گیری قطعات هزینه مربوط به تعمیرات و نگهداری کمتر خواهد بود.

الکتروموتور DC میلانو

الکترو موتورهای DC میلانو نیز کاربردهای زیادی در صنایع گوناگون دارند. از جمله کاربردهای این الکتروموتورها می‌ توان به استفاده در مواردی مانند گلخانه، درب‌های اتومات، تسمه نقاله، کمپرسورهای الکتریکی، آسانسور و دستگاه‌های نظافت صنعتی اشاره کرد.
استفاده از الکترو موتور DC میلانو مزایای زیادی به همراه خواهد داشت. این نوع الکتروموتورها نسبتاً ساده هستند و یک نوع موتور ارزان به شمار می‌آیند. الکترو موتورهای DC از گشتاور شروع بالایی برخوردار می باشند. همچنین می توان کنترل سرعت آنها را به آسانی انجام داد. این نوع الکتروموتورها در اندازه های مختلفی تولید می شوند.

اجزای الکتروموتور میلانو

با توجه به نوعی که الکتروموتور میلانو دارد، دارای اجزای مختلفی می باشد. ولی به طور کلی می‌توان گفت که الکتروموتورهای میلانو از اجزای یکسانی برخوردار می باشند.
استاتور: در الکتروموتور های AC و DC میلانو قسمتی به نام استاتور وجود دارد. استاتور قسمت ثابت مدار الکترومغناطیسی می باشد که از طریق سیم پیچ و آهنربا تولید می‌ شود. در موتور DC استاتور دارای دو قسمت اصلی هسته و سیم پیچ می باشد. برای اینکه جلوی اتلاف انرژی گرفته شود، از هسته استفاده می شود. سیم پیچ به منبع تغذیه اتصال پیدا می کند و موجب ایجاد میدان مغناطیسی خواهد شد.
روتور: در الکتروموتور میلانو یک قسمت متحرک وجود دارد که به آن روتور گفته می شود. روتور موجب می شود تا نیروی مکانیکی که به وجود آمده به شفت انتقال پیدا کند. همچنین روتور سبب تولید میدان مغناطیسی در یک جهت خاص نسبت به استاتور خواهد شد. در الکتروموتور های DC روتور سه قسمت اصلی دارد که شامل بوبین، کموتاتور و هسته هستند.
شکاف هوا: به فاصله ای که میان روتور و استاتر وجود دارد، شکاف هوا گفته می شود. این فاصله روی عملکرد الکتروموتور تاثیر منفی خواهد داشت. یکی از فاکتور های مهم برای کم کردن توان موتور شکاف هوا می باشد و تنظیم آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که شکاف کوچکتر از حد معمول باشد، موجب خوردگی در الکتروموتور می شود.
بلبرینگ: لازم است که یک روتور دارای یک تکیه گاه باشد. از طریق بلبرینگ می توان این تکیه گاه را به وجود آورد. بلبرینگ موجب می شود تا چرخش روتور نرم تر صورت گیرد.