بلاگ

الکتروموتور موتوژن

الکتروموتور موتوژن یکی از مشهورترین برندهای الکتروموتور است. کمتر کسی وجود دارد که نام این برند را نشنیده باشد.

محصولات با کیفیت این برند، سال هاست که در بازار داخلی و خارجی گوی سبقت را از رقیبان خود ربوده اند. الکتروموتور ، دستگاهی است که وظیفه دارد انرژی الکتریکی را به حرکت مکانیکی تبدیل کند.

نام های مختلف الکتروموتور موتوژن

این نوع الکتروموتور با نام های مختلفی مانند دینام موتوژن، موتورژن، الکتروموتور ژن، دینام ژن تبریز، دینام موتورژن، گلد الکتریک و … شناخته می شود.

شرکت موتوژن

موتوژن یکی از مشهورترین برندها در خاورمیانه می باشد. شرکت موتوژن که در تبریز قرار دارد، بیش از ۴۰ سال است که در زمینه ی طراحی و تولید الکتروموتور فعالیت می کند. این شرکت در ابتدا تحت عنوان گلد الکتریک فعالیت می کرد. اما از سال ۱۳۵۴ نام خود را به موتوژن تغییر داد. شرکت موتوژن علاوه بر نیاز داخلی کشور، محصولات خود را به سایر کشورها (آسیا، اروپا و افریقا) نیز صادر می کند.

انواع الکتروموتور موتوژن

الکتروموتورهای موتوژن در انواع مختلفی تولید می شوند. محصولات این برند شامل انواع الکتروموتورهای سه فاز (بدنه چدنی و آلومینیومی)، الکتروموتورهای تک فاز (دو خازنه و خزان دائم)، انواع الکتروموتورهای مربوط به کولر و دستگاه های خنک کننده، الکترو پمپ های صنعتی و انواع الکتروموتورهای دارای مشعل گازی یا گازوئیلی می شوند.

۱- الکتروموتور موتوژن سه فاز آلومینیومی
دو مدل (یک دور و دو دور) از این الکتروموتور تولید می شوند. الکتروموتورهای تک دور موتوژن دارای پوسته ای از جنس آلومینیوم هستند که بر اساس استانداردهای IEC34 تولید می شوند. این الکتروموتورها به صورت سه فاز طراحی می شوند. روتور آنها به شکل قفس سنجاب است. در ساختار این نوع الکتروموتور، فن خنک کننده وجود دارد. به همین علت می توان به صورت دائم از آنها استفاده کرد.
برخی از ویژگی های این الکتروموتورها شبیه مدل دینام دو دور می باشد. اما تعداد دور آنها با توجه به نوع کاربری الکتروموتور، متفاوت است.

۲- الکتروموتور موتوژن سه فاز چدنی
معمولا این گروه از الکتروموتورهای موتوژن با توان ۹۰- ۱۸.۵ کیلو وات تولید می شوند. البته امکان تولید سفارشی تا ۴۰۰ کیلووات هم وجود دارد. این محصول از نظر استانداردهای تولید و روتور قفس سنجابی مشابه نمونه ی قبلی است. از دیگر ویژگی های الکتروموتور موتوژن سه فاز چدنی می توان به کلاس حرارتی F، فرکانس کار ۵۰HZ، درجه حفاظت IP54 و ولتاژ نامی ۳۸۰ برای انجام کار دائم اشاره کرد.

۳- الکتروموتور موتوژن تک فاز
این نوع الکتروموتورها به صورت های دو خازنه و با خازن دائم ساخته می شوند.
– الکتروموتور موتوژن تک فاز دو خازنه : این مدل بر اساس استانداردهای IEC34 تولید می شود. در ساختار آن، روتور قفس سنجابی وجود دارد. از دیگر ویژگی های این مدل می توان به درجه حفاظت IP54، قابلیت انجام کار دائم، فرکانس کار ۵۰ HZ، کلاس حرارتی F و ولتاژ نامی ۲۲۰ اشاره کرد.
– الکتروموتور موتوژن تک فاز با خازن دائم : این مدل از نظر ویژگی ها مشابه مدل قبلی است.

۴- الکتروپمپ های صنعتی
الکتروپمپ، وسیله ای مکانیکی است که با نام های پمپ شناور و الکترو دینام شناور هم شناخته می شود. از این وسیله در صنایع مختلفی مانند نفت و گاز، کشاورزی و … استفاده می کنند. این دستگاه از دو بخش موتور و پمپ تشکیل شده است. از انواع الکتروپمپ های صنعتی می توان به پمپ شناور تک فاز و سه فاز اشاره کرد. معمولا بدنه این دستگاه را از جنس استیل یا چدن می سازند.

۵- انواع الکتروموتور مربوط به کولر و دستگاه های خنک کننده

 

۶- انواع الکتروموتورهای دارای مشعل گازی یا گازوئیلی

استانداردهای الکتروموتورهای شرکت موتوژن

شرکت موتوژن محصولات خود را با توجه به استانداردهای بین المللی DIN و NEMA و IEC در مصارف صنعتی و خانگی، تولید و در بازار به فروش می رساند.


الکتروموتور موتوژن توانست گواهی استاندارد ISO 9001 – ۲۰۰۸ را از سازمان SGS سوییس دریافت کند.

تفاوت محصولات موتوژن و الکتروژن

برند الکتروژن، یکی از رقبای شرکت موتوژن است. یکی از تفاوت های این دو برند، تنوع محصولات می باشد. شرکت موتوژن محصولات مختلفی مانند الکتروموتورهای تک فاز خانگی، الکتروموتورهای سه فاز صنعتی و دینام کولر را تولید می کند. این شرکت قدیمی تر از الکتروژن است و سهم بزرگی از بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده است.

الکتروموتور موتوژن چه مزایایی دارد؟

الکتروموتور موتوژن مزایای زیادی دارد. یکی از مزایای آن، دسترسی سریع به لوازم یدکی می باشد. علاوه بر این از کیفیت بالایی برخوردار است. این محصول، مصارف خانگی و صنعتی فراوانی دارد. شرکت موتوژن، دینام هایی با توان مختلف تولید می کند. از دیگر مزایای الکتروموتورهای موتوژن می توان به خدمات پشتیبانی و راندمان بالا اشاره کرد. ضمن اینکه کیفیت بالای محصولات این برند، باعث شده است تا بتواند گواهینامه ISO 9001 را از سازمان SGS سوییس دریافت نماید. الکتروموتورهای موتوژن ، برچسب c دارند. به این معنا که انرژی کمی مصرف می کنند. این محصولات، ماندگاری بسیار بالایی دارند و برای ساخت آنها از تجهیزات با کیفیت و قطعات درجه یک و استاندارد استفاده می کنند.

 

اجزای الکتروموتور موتوژن

اجزای الکتروموتور موتوژن شامل استاتور، روتور، شافت، فن خنک کننده و بدنه می شوند.

۱- استاتور : قسمت ثابت الکتروموتور است که نقش مهمی در ایجاد میدان مغناطیسی ایفا می کند. شکل ورقه ای استاتور باعث کاهش تلفات ناشی از جریان گردابی می شود. گرمای تولید شده در اثر این جریان، استاتور را داغ می کند و موجب هدر رفت انرژی می گردد.
۲- روتور : بخش متحرک الکتروموتور می باشد و از قطعات باریکی تشکیل شده است. معمولا این قطعات از جنس فولاد ساخته می شوند و به صورت جدا از هم هستند. در بین این قطعات، میله هایی از جنس مس و آلومینیوم وجود دارند.
۳- شافت : نقطه اتصال الکتروموتور به وسایل مکانیکی است. الکتروموتور از طریق شافت می تواند به انواع تجهیزات مکانیکی مانند پمپ، گیربکس، پولی و … متصل شود. برای ساخت شافت از آلیاژهای بادوام استفاده می کنند. این بخش، انرژی مکانیکی الکتروموتور را به سیستم صنعتی منتقل می کند.


۴- فن خنک کننده : یک قطعه صنعتی است که برای خنک کردن الکتروموتور به کار می رود.
۵- بدنه : قسمتی است که مانع ورود گرد و غبار به درون الکتروموتور می شود. علاوه بر این، از پراکندگی قطعات الکتروموتور جلوگیری می کند. معمولا بدنه الکتروموتور از جنس چدن و آلومینیوم ساخته می شود.

جایگاه الکتروموتور موتوژن در ایران و جهان

الکتروموتور موتوژن سال هاست که در داخل کشور تولید می شود. این محصولات تنوع بالایی دارند و با کیفیت خوبی تولید می شوند. رعایت استانداردهای بین المللی در ساخت این دستگاه ها، موجب شده است تا در موارد مختلفی از آنها استفاده شود. این امر تاثیر بسزایی در صادرات محصولات برند موتوژن دارد. در حال حاضر، الکتروموتور موتوژن به عنوان یک برند معتبر در ایران و خارج از کشور شناخته می شود. این برند، جوایز مختلفی را از اتحادیه اروپا دریافت کرده است.

ویژگی های فنی الکتروموتور موتوژن

– پوسته الکتروموتور موتوژن از جنس آلومینیوم است.
– این الکتروموتور با توان ۱۸.۵ کیلووات تولید می شود. در بین محصولات برند موتوژن، الکتروموتورهای چدنی با توان ۴۰۰ کیلو وات، پر فروش ترین محصول به شمار می روند.
– الکتروموتور های موتوژن، در دورهای ۱۴۵۰ و ۳۰۰۰، بیشترین مصرف را دارند.
– برند موتوژن در ساخت الکتروموتورهای ۳ فاز با دور ۷۵۰ در حوزه تولیدات داخلی پیشرو است.
– محدوده فریم الکتروموتورهای موتوژن در سایز ۱۶۰-۵۶ سانتی متر می باشد. در بازار جهانی، این اندازه ۳۵۵-۱۰۰ سانتی متر است.

 

قیمت الکتروموتور موتوژن

معمولا قیمت الکتروموتورهای موتوژن در سراسر کشور یکسان است.

سخن پایانی در مورد الکتروموتور موتوژن

الکتروموتور موتوژن کاربردهای زیادی در زمینه های خانگی و صنعتی دارد. محصولات این برند، کیفیت خوبی دارند و بر اساس استانداردهای جهانی ساخته می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *