بلاگ

الکتروموتور بکومکس

به طور کلی الکتروموتور یا موتور الکتریکی شامل انواع الکتروموتور معمولی و یا الکتروموتور ضد انفجار و الکتروموتور کولری است. از نظر برق مصرفی الکتروموتور ها شامل دو نوع تک فاز و سه فاز هستند. در این مقاله شما را با الکتروموتور بکومکس و ویژگی هایی که دارد بیشتر آشنا می کنیم.

الکتروموتور چیست؟

به سیستمی که با کمک آن انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی تبدیل می شود، الکتروموتور می گویند. اما ژنراتور دستگاهی است که عکس این عمل را انجام می دهد. یعنی باعث تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی می شود. در الکتروموتورهای معمولی با استفاده از تعاملی که میان میدان مغناطیسی الکتروموتور و سیم پیچ جریان صورت می‌ گیرد، نیرو می تواند درون موتور ایجاد شود.

 

انواع الکتروموتور

امروزه هیچ ماشین پیدا نمی شود که در آن الکتروموتور، موتور الکتریکی و دینام به کار نرفته باشد. به طور کلی می ‌توان گفت هر وسیله‌ای که در آن حرکتی صورت می ‌گیرد، الکتروموتور و موتور الکتریکی در آن وسیله وجود دارد. انواع موتورهای الکتریکی شامل موارد زیر هستند:
موتور DC
موتور AC
موتور سری
موتورهای خاص
موتور پله ای
موتور DC بدون جاروبک
موتور هیسترزیسی
موتور رلوکتانسی
موتور اونیورسال
موتور موازی
موتور کمپوند
موتور خود تحریک
موتور مغناطیس دائم (PMDC)
موتور القایی
موتور سنکرون

الکتروموتور بکومکس

الکتروموتور در واقع یکی از اختراعات بزرگ بشر به شمار می ‌آید. زیرا صنایع زیادی با استفاده از این محصول کار می ‌کنند. اخیراً شاهد تولیدات انواع الکتروموتور توسط تولیدکنندگان مختلف هستیم. الکتروموتور بکومکس یکی از بهترین نمونه‌ های الکتروموتور است که در سایزها مختلف تولید می شود. الکتروموتور بکومکس در صنایع مختلف دارای کاربردهای زیادی است. از این الکتروموتور می توان در صنعت خودروسازی یا صنعت کشتیرانی استفاده کرد.‌ الکترو موتورهایی که در این صنایع به کار می روند، در ابعاد بزرگ ساخته می شوند.

عملکرد الکتروموتور بکومکس

الکتروموتور شامل دو قسمت روتر و استاتور است. قسمت دوار الکتروموتور روتر بوده که شامل یک هسته مسی می باشد و سیم پیچ ها روی آن پیچیده می ‌شوند. از طریق میدان مغناطیسی دوار القای الکترومغناطیس در روتور صورت می‌گیرد. در نتیجه جریان الکتریکی به وجود می ‌آید. پس از به وجود آمدن جریان الکتریکی در الکتروموتور سه فاز الکتروموتور در جهت میدان مغناطیسی متعادل به چرخش درآمده و نیروی مکانیکی مورد نیاز ایجاد می شود.

 

انواع الکتروموتور بکومکس

الکتروموتور بکومکس با در نظر گرفتن نوع کاربرد آن در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع الکتروموتور ها شامل انواع مختلفی می باشند. الکتروموتور تک فاز و سه فاز از جمله متداول ترین نمونه ‌های الکتروموتو بکومکس هستند. هر یک از این دسته ها می‌ توانند توان های مختلف و دور‌های متفاوتی را تولید کنند. الکتروموتور های بکومکس با در نظر گرفتن جنس بدنه و آلیاژی که برای ساخت آنها به کار رفته است، شامل دو نوع الکتروموتور چدنی و الکتروموتور آلومینیومی هستند.

الکتروموتور تک فاز بکومکس

در صنایع مختلف الکتروموتور تک فاز کاربرد بسیار زیادی دارد. این نوع الکتروموتور ها در صنایع کوچک به میزان زیاد استفاده می شوند. الکتروموتورهای تک فاز با استفاده از تک خازن یا دو خازن ها کار می کنند. الکتروموتورهای تک‌ فاز بکومکس از سابقه بسیار درخشانی برخوردارند.

الکتروموتور سه فاز بکومکس

الکتروموتورهای سه فاز دارای موتورهای الکتریکی هستند که بر خلاف الکتروموتورهای تک فاز فقط از فاز و نول در آن ها استفاده می شود. برای اینکه نیروی مکانیکی لازم ایجاد شود، این الکتروموتورها به برق سه فاز وصل می شوند. همچنین برای ایجاد نیروی مغناطیسی چرخان مورد نیاز در این نوع الکتروموتورها از اختلاف فاز میان سه فاز تغذیه مجزا استفاده می شود.

 

 

اجزای الکتروموتور بکومکس

موتورهای الکتریکی بکومکس موجود در بازار شامل دو بخش متحرک و محرک هستند. به بخش متحرک موتور الکتریکی روتور گفته می ‌شود و بخش ثابت آن با نام استاتور یا ایستانه شناخته می ‌شود و معمولاً در داخل موتور قرار دارد. به دلیل گشتاور ناشی از نیروی به وجود آمده توسط میدان مغناطیسی در استاتور، می ‌تواند به حول محور خود بچرخد. الکتروموتور با در نظر گرفتن ساختاری که دارد توسط برق جریان مستقیم دی سی و یا جریان متناوب Acتغذیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *