الکتروموتور چیست ؟

الکتروموتور دستگاهی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می نماید . این عمل به معنای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی به وسیله ی یک ژنراتور الکتریکی صورت می پذیرد .



الکتروموتور های عادی ، توسط تعامل میان میدان مغناطیسی الکتروموتور و سیم پیچ جریان ، نیرو در داخل موتور تولید می گردد .

در اطراف ما الکتروموتور های بسیار زیادی وجود دارند . به عنوان مثال نزدیک ترین آن ها ، الکتروموتور هایی است که در کامپیوترها ، لپ تاپ ها ، وجود دارند . در لپ تاپ ها دو الکتروموتور به کار برده شده است که یکی از آن ها وظیفه ی چرخاندن هارد دیسک را برعهده دارد و دیگری برای تهویه ی هوا و ایجاد جریان هوا است . نمونه های دیگری از الکتروموتور را می توانید در آشپزخانه ها نیز مشاهده کنید . همانند الکتروموتور به کار برده شده در هود آشپزخانه و یا ماشین لباسشویی .

انواع الکتروموتور :

الکتروموتور از انواع گوناگونی برخوردار می باشد که طبق استفاده از آن در صنعت های گوناگون استفاده می نمایند . الکتروموتورهای دارای تک فاز و سه فاز موجود هستند . هر یک از دسته هایی که ذکر شد در دوره های گوناگون و توان های متفاوت تولید می شوند . از الکتروموتور ها طبق جنس بدنه و آلیاژ به کار رفته در زمان ساخت آن ها نیز به دو دسته ی الکتروموتورهای چدنی ، الکتروموتورهای آلومینیومی تقسیم می شوند .

کاربرد الکتروموتور :

در صنعت مختلف از انواع الکتروموتور و یا همان موتور الکتریکی به کار برده می شود . همانند صنعت خودروسازی و یا صنعت کشتی رانی که از الکتروموتورهایی با ابعاد بزرگ به کار برده می شود . الکتروموتور ها جزو مهم ترین اختراعات بشر به حساب می آید . زیرا صنایع بسیار زیادی وابسته به این محصول می باشد .


چاپ   ایمیل